כתב: שחר מיליס


Troy Lee Designs (TLD) הוא מותג מוכר ומוערך מאוד בעולם אופני ההרים. החברה, שנוסדה בשנת 1981 על ידי טרוי לי, רוכב ואומן מוטוקרוס בעצמו, החלה בתחילה כעסק קטן המתמחה בצביעת קסדות בהתאמה אישית לרוכבי מוטוקרוס. עם הזמן, TLD הרחיבה את המיקוד שלה לתחומי ספורט אתגרי אחר כולל אופני הרים.

Troy Lee Designs זכו במהירות להכרה בזכות העיצובים החדשניים והמוצרים האיכותיים שלהם. הירידה של החברה לפרטים, פונקציונליות ועיצוב יצרה קהל לקוחות נאמן בקהילת האופניים ונחשב גם היום לסמל סטטוס נחשק בקרב רוכבים מקצועיים וחובבים כאחד.

TLD מציעים מגוון רחב של ציוד ולבוש לאופני הרים, רובו מיובא לישראל כיום על ידי מטרו מוטוריקה. ניתן למצוא קסדות חצי ומלאות, חולצות, מכנסיים, כפפות, ציוד הגנה ועוד. כל מוצר מעוצב תוך הקפדה על הפרטים הקטנים, מה שמבטיח שילוב של נוחות, עמידות ואסתטיקה. TLD משתפת פעולה באופן גלובלי עם ספורטאים ורוכבים מקצועיים רבים ולכן לחברה נוכחות גבוהה מאד בסצינת האופניים.

העיצובים הייחודיים ומושכי העין של המותג, הכוללים לרוב צבעים עזים, גרפיקה ייחודית ויצירות אמנות מותאמות אישית, סייעו לבסס את TLD כשם מוכר ומבוקש בתעשייה. והם בולטים מאד גם בתחומים אחרים כמו מוטוקרוס, סקייטבורד וBMX.

טרק 11.23 1070×200
מוטוליין 1070×200
מצמן 2 1070×200
טרק מדון 11.23 1070×200
DAA2 1070×200
KTM 1070×200
מצמן 1 1070×200
שימנו 1070×200

קסדת Flowline Orbit מאפיינים

הפלואוליין היא קסדת ה VALUE של Troy Lee Designs. כשמחירה כמחצית ממחיר קסדת A3 הבכירה בליין הקסדות של היצרן, בהחלט ייתכן שהפלואוליין היא מכה מתחת לחגורה של ה A3. האמנם?

אז בואו נתבונן בפרטים היבשים. הפלואוליין היא קסדה פתוחה (חצי) לשימושי שבילים/ אנדורו/ חשמלי שיש בה כל מה שצריך להיות בקסדה מתקדמת:

 • מעטפת MIPS מתקדמת (סדרה B המאפשרת ציפה מלאה) להגנה מפגיעות סיבוביות של הקסדה
 • עמידה בתקן NTA-8776 לאופניים חשמליים, עוד על כך בהמשך
 • 5 כוכבים בבדיקת בטיחות במעבדות ורג'יניה טק.
 • מנגנון הידוק גלגלת, בסגנון BOA, ומערכת ראש היקפית עם 3 מצבי גובה של מערכת הראש
 • 14 פתחי אוורור גדולים כולל פתחים מעל הגבות לדחיפת אויר לתוך הקסדה ואידוי הזיעה
 • עשויה תרכובת  EPS ומעטפת תרמופלסטית מלאה השומרת על ה EPS מפני שפשופים ומעיכות.
 • ריפוד מתפרק וניתן לכביסה
 • 3 גדלי מעטפת – XS/S, M/L, XL/XXL
 • וויזור מתכוונן לשלושה מצבים ללא ברגים
 • משקל: 310 גרם (מוצהר), 345 גרם מדוד למידה S

בשימוש

לקסדה קו עיצובי מוכר ומזוהה מאד עם Troy Lee Designs. פתחי האוורור והוויזור מתכתבים מאד עם הקו העיצובי של כל קסדות טרוי לי. וכצפוי ממותג זה, אין "נפילות" באיכות ובהתאמת החלקים ומורגשת ירידה לפרטי פרטים אפילו במבנה הרצועות והאבזמים. אמנם הפלואוליין אורביט משתמשת באבזם פלסטיק סטנדרטי ולא במנגנון פידלוק מגנטי, אך זה בעיקר בשביל ליצור בידול מדגם הפלואוליין SE שלו מספר פיצ'רים נוספים כמו אבזם פידלוק, EPS בצפיפות משתנה וספוגים אנטיבקטריאלים וצביעה מיוחדת יותר.

לפלואוליין מבנה מינימליסטי יותר מקסדות אחרות בקטגוריה והיא אינה בולטת לצדדים או נמתחת לאחור באופן בולט מעבר לראש הרוכב. מבחינת נוחות, זו בין הקסדות הבודדות אשר נוחות לי באותה מידה הן במידה M והן ב S. לרוב, קסדות במידה S לא עולות עלי, וקסדות M מעט גדולות או מנצלות את מלוא ההידוק של מערכת הראש ואז נראות גדולות מידי. וזו הסיבה שבחרתי הפעם במידה  S למראה יותר קומפקטי אך עדיין נוח באותה מידה. הקסדה יושבת על הראש באופן מושלם, עמוק מספיק בשביל להיות יציבה וגבוה מספיק כדי לא להתנגש באזניים או במשקפי שמש (אפילו גדולים מאד).

אמנם התאמת קסדה היא משהו מאד אינדיבידואלי, ואין דין אדם אחד כאחר, אבל עבורי, הפלואוליין מציבה רף חדש של נוחות. הספוגים נפוחים מספיק כדי לייצב את הקסדה ולמנוע מגע של מעטפת הMIPS במצח ובצדדים (בעיה שחוזרת אצלי בהרבה קסדות היא שהספוגים הצרים זזים עם הזמן והמצח שלי מתחכך בקצה מעטפת המיפס). המבנה של הפלואוליין ומערכת הראש מותאמת לראשי באופן מושלם עם מנח מאוזן מאד על הראש שלא נוטה לזחול לזוויות מוזרות גם בשטח קשוח. אבזמי הצד שמסדרים את מבנה הרצועות סביב האוזניים מושקעים ומדוייקים מאד ובתקופת המבחן לא אירעה החלקה של האבזמים והם נשארו מאוזנים במקומם. אורך רצועת הסנטר גם כן נלקח בחשבון לכדי דיוק מושלם, במידה S אורך הרצועה לא מותיר הרבה שרך עודף שצריך לנהל, אורך הרצועה נראה אולי "מדוייק מידי", אך יש לזכור שראשי על הצד הגדול של מידת S ועל כן, סביר שמעט מאד אנשים יימצאו את הרצועות קצרות מידי.

טרק 11.23 1070×200
מוטוליין 1070×200
מצמן 2 1070×200
טרק מדון 11.23 1070×200
DAA2 1070×200
KTM 1070×200
מצמן 1 1070×200
שימנו 1070×200

הגנה

הMIPS  סדרה B הוא שיפור אדיר בעיני לעומת הדור הראשון. ראשית, המערכת הרבה פחות "מצייצת" וברכיבה, לא הצלחתי לשמוע חריקות כלל. מערכות מיפס נוטות לחרוק או "לצייץ" כאשר המעטפת מחליקה ומתחככת על גבי הקסדה. סדרה B מגדילה את טווח התנועה של המיפס בתוך הקסדה ומאפשרת גם תנועה מעלה ומטה וגם סביב ציר וירטואלי מקודקוד הקסדה. מעטפת המיפס נעה בקלות כ 10-15 מ"מ לכל כוון. באופן מפתיע, למרות יכולת התנועה הרב כוונית, הקסדה לא רוקדת על הראש כלל. הפלואוליין, (וכן גם ה פלואוליין SE וה A3 של Troy Lee Designs) קיבלה ציון של 5 כוכבים במעבדות וירג'יניה טק! וכן עומדת בתקן NTA-8776 לאופניים חשמליים. תקן זה הוא תקן חדש המתייחס לבטיחות של קסדות לאופניים חשמליים המוגדרים לנסיעה של עד 45 קמ"ש. התקן כולל פרמטרים ברורים שקשורים בתכנון של קושי המעטפת, אזור הכיסוי של הקסדה וסוג הבדיקות אותן עוברת כל קסדה כדי לעמוד בתקן זה, ועל כן, גם בגזרת הבטיחות וההגנה, יש כאן תמורה טובה מאד.

מגוון הצבעים רב ומתחלק בין צבעים אחידים לפלואוליין, ואפשרויות צביעה בשני צבעים או לוגו TLD גדול ב פלואוליין SE.

בתקופת המבחן ביצענו מספר רב של רכיבות הן בסגנון XC/TRAIL והן ברכיבות אנדורו. משקל הקסדה אינו מורגש, בעיקר מפני שהיא מאד מאוזנת, והאוורור מספק לחלוטין. הספוגים העבים מצליחים לדחות באופן מורגש את כמות הזמן שלוקח לזיעה להגיע לרוויה לפני טפטוף מרגיז לעיניים, וגם אחרי שלב זה, לחיצה אחת על הקסדה אשר סוחטת את הזיעה החוצה, קונה זמן ניכר עד הגעה חוזרת לרוויה.

אמנם לפלואוליין אין "תא משקפיים" ייעודי, אך בהחלט אפשר למקם משקפי רכיבה על הקסדה דרך חורי האוורור מלפנים באופן יציב.סיכום

פלואוליין היא קסדת שבילים פתוחה שמכוונת להכניס רוכבים למשפחת Troy Lee Designs. בתג המחיר השפוי והנמוך משמעותית מקסדות אחרות בליין, היא לא מתפשרת על בטיחות, איכות או מראה ולמעשה הוכחה כאחת הקסדות היותר נוחות ונאות למראה (פשוט ונקי). הקסדה בנויה באיכות חומרים והרכבה גבוהה, בעלת קו עיצובי אופייני, עדכני ובולט. גודלה הכללי הצנוע, שאינו נראה כמו סיר על הראש יוצר רגש געגוע לימים של קסדות רגילות ולא מוגדלות מאד, מערכת הראש האיכותית, ההגנה המוכחת והנוחות הופכים אותה לקסדה שבעיני כמעט מיתרת את אחיותיה הגדולות.

אז האם ה FLOWLINE היא ה A3 קילר? ייתכן מאד שכן. כמובן שלקסדת A3 מראה ופיצ'רים אדירים ויוקרתיים, אך היא עולה כמעט כפול ובימינו, אין לזלזל בכך.

גם לאחר כתיבת המבחן ובהסתכלות לאחור לתקופה זו, הפלואוליין כנראה תשאר קסדת הבחירה שלי לשימושי שבילים בעיקר משום שהיא נוחה לי להפליא, יציבה מאד על הראש ונראית טוב. מי שמחפש קסדה חדשה, בטח אם עד היום קסדות טרוי לי לא היו נגישות עבורו במיוחד עקב תג מחיר גבוה, לא יצטער על בחירה בפלואוליין אשר מיישרת קו עם מחירי קסדות מקבילות ממותגים אחרים ומספקת תמורה מצויינת.


יותר: בטיחות, התאמה ונוחות, מחיר – עלות תועלת

פחות: –משקל הקסדה המדוד לא תואם את המוצהר, צבעים אולי מעט פשוטים מידי


טרק 11.23 1070×200
מוטוליין 1070×200
מצמן 2 1070×200
טרק מדון 11.23 1070×200
DAA2 1070×200
KTM 1070×200
מצמן 1 1070×200
שימנו 1070×200

Comments

comments

כתבות נוספות