בחן וכתב: טל רוזוב


חברת USWE השוודית (מבטאים זאת יוסווי) נוסדה ב 2007 ע"י חבורת אופנועני שטח (שוודיים) שמאסו בכל תיקי הגב שהיו נפוצים אז ו"קיפצו להם כמו קופים על הגב". הם רכשו לעצמם מכונת תפירה ישנה, החלו לתפור לעצמם תיקים והשאר הוא היסטוריה. Uswe שהחלו את דרכם כיצרני תיקי אופנועים הפכו להיות אחת מיצרניות התיקים הטכניים המובילות בעולם כיום.

הייחוד של תיקי USWE

USWE מייצרת כיום מגוון רחב מאוד של תיקים לפעילויות ספורטיביות שונות כמו אאוטדור, אופניים, אופנועים, ספורט חורף וריצה, כשהייחוד שלהם הוא מערכת הרתמה NDM. ראשי תיבות ל-No Dancing Monkey, כלומר התיק שיושב יציב על הגב ולא מרקד גם כשהשטח קופצני ונוטה לנער אותנו.

למעשה יש לא מעט תיקים בשוק אשר יושבים מצוין על הגב, במקרה של USWE הם מכוונים להשיג את אותה התוצאה עם תצורת רצועות ייחודית המייצרת סוג של X על החזה, וללא רצועת המותן הנפוצה כמעט אצל כל שאר היצרנים.

מבנה הרצועות הייחודי גם מאפשר להתאים את התיק למגוון מאוד רחב של מידות גוף על ידי בחירת לולאת הידוק שמתאימה לגדליםM-L, או לולאה אחרת שמתאימה למידות XL. ההתעסקות עם המדידה וההתאמה הראשונית אולי נשמעת מסובכת, אבל בפועל היא סופר פשוטה ואינטואיטיבית, לוקחת שתי דקות ואפשר לצאת לדרך.

מוטוליין פוקס קבוע 1070×200
מוטוליין כללי קבוע
פוקס יוניון
סידי נעלים

USWE MTB Hydro 12 מאפיינים כללים

ממוטוליין, היבואן החדש של USWE לישראל קיבלנו למבחן את ה MTB Hydro 12.

התיק הנבחן הוא בנפח כללי של 12 ליטרים ונמצא בטווח האמצע, כלומר הוא לא מינימליסטי לחלוטין, אך גם לא בנוי לסחוב ציוד רב ליום ארוך והרפתקני.

התיק מחולק לשלושה תאים, התא העיקרי מאכלס את שקית השתיה מאחורי מחיצה ונותן שטח אחסון כללי עם כמה כיסי רשת לכלים קטנים.

התא המשני עם רוכסן משלו מאפשר לאכסן חפצים קטנים יותר כמו ארנק, סט כלים, טלפון נייד גדול, ואפילו משאבה קטנה תיכנס אליו.

בנוסף תמצאו בתיק תא חיצוני עם גישה מהירה אליו אפשר להכניס מעיל/חולצה/מגינים או כל דבר אחר שרוצים להשאיר מחוץ לתאים הפנימיים ו/או לשלוף מהר. את אותו התא אגב ניתן להדק על ידי שתי רצועות שגם נפתחות עם קליפס לשחרור מהיר.

התיק מגיע מצויד בשקית השתייה המצוינת של Hydrapack האמריקאית בנפח 3 ליטר. זוהי קיבולת שקית מעולה לקיץ הישראלי ולצרכני מים כבדים, כמוני למשל. פתח המילוי של השקית רחב ונוח ונפתח על ידי סליידר שדואג גם לאטימה. הפיה של הידרופק מצויינת, היא מאפשרת זרימת המים קלה ושופעת וניתנת לסגירה בכדי למנוע תקלות של הצפה בעת ההובלה- אהבתי.

יכולת העמסה הרבה מעבר לנתונים המספריים

כמדריך אני בדרך כלל סוחב קצת יותר מהממוצע, אך לרכיבות עם התיק העמסתי עליו: 2 ליטר מים, משאבה לא קטנה, פנימית ספייר, סט תולעים לטיובלס, סט כלים בסיסי, תיק עזרה ראשונה קומפקטי, ארנק ופלאפון – כל אלו בשני התאים הפנימיים – ובהחלט נשאר מקום לעוד.

בתא החיצוני אפשר לדחוף בקלות מעיל או חולצה ספייר או חפצים אחרים שצריכים שליפה מהירה, במקרה שלי סט קונוסים.

רוצה לומר שעם 3 ליטר מים ו-12 ליטר אחסון, זה תיק שמרווח יותר ממה שהמספרים יגרמו לכם לחשוב, ואפשר בהחלט לקחת לא מעט ציוד גם ליום רכיבה ארוך.

מוטוליין פוקס קבוע 1070×200
מוטוליין כללי קבוע
פוקס יוניון
סידי נעלים

על השביל

כבר במפגש ראשון עם התיק ניתן להתרשם שמדובר בבחירת חומרים איכותית, תפירה חזקה ובמוצר שעושה רושם שיחזיק את תלאות הדרך לא מעט זמן (יש לציין כי המבחן כאן אינו מבחן ארוך טווח).

רצועות הוולקרו המשמשות להתאמה עבים וחזקים, אבזם הרכיסה המרכזי (יש רק קליפ אחד) קל מאוד לתפעול גם ביד אחת ויש מערכת אוורור לגב שנותנת לקצת אוויר לזרום בקיץ החם והלח שלנו.

על רצועות הכתף יש לולאות שניתן להוביל בהן את צינורית השתיה שגם זוכה לקליפס מגנטי.

כשהתיק ריק, הוא מרגיש קל מאוד, מכאן ועד לכמה תעמיסו עליו – זה כבר תלוי בכם.

במהלך תקופת המבחן התנסיתי עם התיק במגוון תנאי רכיבה, מדוושים מנהלתיים, דרך זרימה בסינגלי קק"ל ועד לרכיבה מטלטלת בסינגלי אנדורו היותר קשוחים וישנים כדי לבדוק איך התיק עומד בהבטחות היצרן.

ברכיבה בכל התנאים, התיק באמת מרגיש מצוין. הוא יושב בנוחות, לא רוקד על הגב, ומספק יציבות שבהחלט מתחרה בתיקים עם רצועת מותן. בעוד שתיקים עם רצועת מותן יכולים לתת תחושת יציבות מעולה גם כן, הרכיבה ביום חם במיוחד גילתה לי יתרון נוסף של המערכת:

לא מעט תיקים בשוק מנסים לפתור את בעיית האוורור בגב, אם על ידי הרחקת התיק עם רשת, תצורות ספוג בולטות או תעלות אוורור. בשורה התחתונה, עדיין לא רכבתי בקיץ הישראלי עם תיק שמערכת האוורור בגב עשתה בו שינוי דרמטי והם כמעט תמיד נראים לי כמו גימיק.
דווקא כאן, בתחום האוורור, היעדר רצועת מותן הוא יתרון בולט בעצמו להרגשתי. התחושה בכמה דקות הראשונה בהחלט שונה מתיקים אחרים, אך ההתרגלות מהירה מאוד. כשהמאמץ והקצב עולים יש לנו אוורור מאוד משופר דווקא בחזית שלנו, וזה הצד שמקבל יותר רוח ברכיבה.
התיק מאפשר באמת תחושה יותר קלילה ומאווררת או אם אפשר לתאר אותה באופן סובייקטיבי – תחושה יותר "פתוחה" על האופניים.

גם USWE מפרטים על רצועות הכתף המאווררות ומערכת הגב, אך אולי בלי שהם התכוונו – הם יצרו את אחד התיקים היותר מאווררים שהתנסיתי בהם. כאמור לא בגלל פיצ'רים שהם הוסיפו אלא דווקא בגלל היעדר רצועת המותן. כרוכב שרגיש לחום ומחפש את האוורור הזה – אהבתי מאוד.

אגב הקונוסים שהעמסתי על התא הפתוח ישבו גם הם במקום ולא נראה שהיה שום פוטנציאל לאובדן ציוד גם תחת טלטלות משמעותיות.

בעיני החיסרון העיקרי של התיק המצוין הזה קשור לא ישירות לתיק, כמו אל מבנה הגוף של הרוכב – וכאן לתחושתי נראה שהתיק עוצב על ידי רוכבים מקצועיים ואתלטים, אך ללא התייחסות לגורם האופנה בעבור כלל המשתמשים שהוא חשוב מאוד לחלק משמעותי מציבור הרוכבים.

כפי שאני חוויתי זאת, לרוכבים שאינם רזים או בעלי מבנה גוף אתלטי (תכלס כל רוכב שיש לו מעל 15% שומן בגוף…) מבנה הרצועות ההדוקות על החזה מייצר מראה שבעני אינו מחמיא, בדומה לרתמת החזה של מצלמת Gopro אם אתם מכירים. נכון, אני מודע לכך שיש מאות משתמשים בתיק הזה שנכנסים להגדרת מבנה הגוף הנ"ל, שבעבורם סך היתרונות ופונקציונליות המצוינת של התיק גורמת להם להתעלם מהמראה (או חיים איתו בשלום), אך כאמור יש כאלה שהלוק הוא חלק בלתי נפרד מהביצועים שלהם…

תכלס אולי יש כאן יתרון נוסף – זה התיק הראשון שאני יוצא איתו לשטח שגרם לי לחשוב מחדש על תכנית תזונה!

מוטוליין פוקס קבוע 1070×200
מוטוליין כללי קבוע
פוקס יוניון
סידי נעלים

מה הייתי משפר בכ"ז

התיק עוצב להיות עמיד וקל, ובתחום המשקל הוא בהחלט עומד במשימה. יחד עם זאת, מכיוון שבסוף היום התיק אינו מהז'אנר הסופר מינימליסטי, הייתי שמח "לסחוב" עוד כמה גרמים ולקבל תא או שניים פנימיים עם רוכסן וגם תא ייעודי קצת יותר מרופד לטובת הטלפון הנייד.

בנוסף, אם אתם רגילים שיש לכם כיס עם גישה מהירה בחזית – כמו למשל לג'לים או סט כלים קומפקטי במיוחד – כאן אין תא אחסון שכזה. מחזית התיק נגישים רק צינורית השתיה והקליפס המרכזי, לכל דבר אחר צריך או להוריד את התיק או להיעזר בחבר.

סיכום

בשורה התחתונה, מדובר במוצר מצוין! תיק שיש בו בדיוק את הפיצ'רים הנחוצים ולא מעבר, גודל אופטימלי בעבור מגוון משתמשים רחב, עם איכות חומרים שנראית מצוינת, שיטת רכיסה מעולה, אוורור טוב ומעל הכל יושב יציב ונוח כל הזמן.

יותר: פיצ'רים, איכות, יציבות, נוחות, אוורור, קיבולת, שקית.

פחות: במראה- יושב פחות יפה על מבנה גוף פחות אתלטי.

מוטוליין פוקס קבוע 1070×200
מוטוליין כללי קבוע
פוקס יוניון
סידי נעלים

Comments

comments

כתבות נוספות